A Bodó Galéria és Aukciósház második téli árverése igazi meglepetés a magyar aukciós piacon. A 221 tételt felvonultató december 10-ei aukción kiemelkedő európai festők alkotásaira, 19-20. századi magyar festményekre, kortás művekre, valamint Zsolnay kerámiákra és 19. századi szobrokra licitálhatnak. A teremárverésen Magyarországon először két online portálon –www.invaluable.com és www.axioart.com – is leadhatják a gyűjtők a licitjüket.
Az árverés anyagában számos olyan műalkotást találni, ami nemzetközileg is érdekes lehet. Az aukcióra kerülő Virágh Gyula Leány virágok között címet viselő festményén egy hölgyet látunk kerti leánderbokrok között. A századforduló, szecessziós stílusú műveire jellemző misztikus fényt és a gazdag növényi környezetet megjelenítő kompozíció vegyíti a realisztikus és a dekoratív elemeket. Virágh Kárpátalja képzőművészetének meghatározó alakja, ő volt hazájának első olyan realista festője, aki a saját szülőföljén bontakoztatta ki tehetségét, mellyel a nemzetközi színtéren is megállta a helyét. A műalkotás feltűnése az aukciós piacon igazi ritkaságnak számít, mivel Virágh legtöbb ismert festménye közgyűjteményekben szerepel.
A titokzatos magyar festőművész Fenyő György bámulatos életműve a 2016-ig szinte ismeretlen volt a magyar közönség számára. A művész kezdetben Kmetty Jánosnál majd Berény Róbertnél tanult, később Münchenben, Drezdában és a párizsi Julien Akadémián folytatta tanulmányait. A fiatal festő nemcsak itthon, hanem külföldön is szép sikereket ért el. 1930 februárjában önálló kiállítása nyílt a londoni Arlington Galleryben, majd októberben az Ernst Galériában mutatták be műveit. A kiállítási képek között szerepelt a jelenlegi árverés kiemelkedő tétele A világoskék ház szürkületben is.
A nemzetközileg is érdekes tétel még Delphin Enjolras Levelet olvasó hölgye és Franciszek Teodor Ejsmond Családi délután című olajképe. A lengyel képzőművész alkotása egy falusi házba enged bepillantást, ahol a pipázó édesapa érdeklődve hallgatja gyermekeit felesége körében.
A rendkívül színvonalas 19. századi festményanyagból érdemes kiemelni Kéméndy Jenő Konyhában című olajképét és Sterio Károly Kertész lányát. A zsánerkép érdekessége, hogy a jellegzetes lekerekített oromzatú egyedi keretben szereplő alkotást Sterio 1859-es műteremfestményén is szerepeltette.
A 20. századi magyar festészeti anyag kiemelkedő alkotása Klie Zoltán Ópiumszívója és Faragó Géza társadalmi konvenciók béklyói alól szabadulni vágyó női portréja.
Az árverés legdrágább tétele Kádár Béla Lányok című festménye. A fiatal lányokat ábrázoló olajkép az 1930-as évek hajnalán született. Ez az időszak volt Kádár legsikeresebb és legtermékenyebb korszaka. Ekkor fejlesztette tökélyre azt a sajátosan könnyed és a korszellemhez tökéletesen igazodó art deco stílusát, mellyel rendkívüli népszerűséget szerezve az egyik legkedveltebb magyar művésszé vált. A festmény 6,5 millió forintos indulóárat kapott.
Érdemes még egy szót szólni Anna Margit és Meczner Lajos festményéről is. Anna Margit azon ritka hazai művészek egyike volt, akik a Magyarországon egységes mozgalommá sosem alakult szürrealizmust képviselték festészetükben. A biblikus téma már az ötvenes évek végén felbukkant Anna művészetében, de igazán konkrét formát, valódi jelentőséget csak a hetvenes évek elejétől nyert.
Egyenlőre talány, hogy ki lehet az a hegedűművész, akit Meczner Lajos 1922-ben megörökített. Az igazi szenzáció az lehetne, ha kiderülne, hogy önmagát festette meg hegedűsként, mert ebben a művészeti ágban is otthon volt, de ez még csak nem is feltételezés, csupán játék a kecsegtető gondolattal.
A Bodó Galéria és Aukciósház a decemberi árverésen színvonalas kortárs anyaggal várja a gyűjtőket. Olyan nemzetközileg is elismert kortárs magyar művészek alkotásai kerülnek kalapács alá, mint Lakner László, Csernus Tibor, Vajda Júlia, Nádler István, El Kazovszkij, Gyarmati Tihamér, Földi Péter és Keserü Ilona.
A gazdag festményanyag mellett Zsolnay kerámiák, páratlan 19. századi szobrok, valamint egy sevillai dísztányérpár várja az érdeklődőket.
Az aukció teljes katalógusa itt érhető el.
A képek bemutatásánál Nagy Zsófia Nóra, Rum Attila és Sipos Tünde művészettörténészek tanulmányait használtuk fel. A teljes tanulmányok az aukciós katalógusban olvashatóak.