Nagyszabású Micimackó-kiállítás nyílt a londoni Victoria & Albert Múzeumban, amely egyebek között rajzok és műtárgyak révén mutatja be A.A. Milne mesehősének történetét.
A regény erdetileg Winnie-the-Pooh címen jelent meg 1926-ban és Karinthy Emília (Karinthy Frigyes testvére) fordította magyar nyelvre és Karinthy Frigyes öntötte irodalmi formába.
A Winnie-the-Pooh: Exploring a Classic (Micimackó: egy klasszikus felfedezése) című tárlaton az 1920-as évek óta készült csaknem 230 alkotás és műtárgy, köztük eredeti illusztrációk és kéziratok, köztük E.H. Shepard első Micimackó-portréi várják a látogatókat. A tárlaton azt a Micimackós teáskészletet is kiállították, amit a fiatal Erzsébet királynő kapott még hercegnőként.
A Micimackós relikviák mellett a Winnie-the-Pooh: Exploring a Classic bemutatja azokat az embereket és helyszíneket, amelyek annak idején a történeteket ihlették: Milne fiát, Christopher Robint, akiről Róbert Gida alakját formázta meg az író, és azt a Milne farmjának közelében lévő sussexi erdőt, amely a Százholdas Pagonyként elevenedik meg a mesékben.
A digitálsi technikákban bővelkedő kiállításon a Százholdas Pagony csaknem öt méter magas, kézzel festett változatát is megnézhetik a látogatók.
Emma Laws, a kiállítás egyik kurátora szerint a múzeumnak kiemelt célja, hogy megszólítsa a családokat, ezért is döntöttek az immár 90 éves mesehős mellett.
A csekély értelmű medvebocs ihletőjének számító Teddy mackót Christopher Robin 1921. augusztus 21-én kapta első születésnapjára. A fiú először Edward Bearnek hívta a mackót, majd később átkeresztelte. A plüssfigura a Londoni Állatkert fekete medvéjéről, Winnie-ről – aki egykor katonai kabalaállatként szolgált a kanadai Winnipegben -, valamint egy Pooh nevű hattyúról kapta a nevét.
Micimackó és barátai, Nyuszi, Malacka, Kanga, Zsebibaba, Tigris, Füles és Bagoly emberi karakterek, a Százholdas Pagonyban zajló történetekben magára és embertársaira, kissé nevetséges erényeire és nemkívánatos gyarlóságaira ismerhet az olvasó.
Christopher egyébként egy memoárjában bevallotta, hogy annak idején nem volt felhőtlen a viszonya a karakterrel, és az iskolában is érték kellemetlenségek a Micimackó-könyvek miatt.
A Victoria & Albert Múzeum kiállításán kívül a mozikban is találkozhat a közönség Micimackóval a Goodbye Christopher Robin című filmben, amely Milne és családjának életét meséli el a mesehős megszületésének idején. A film januárban érkezik a magyarországi mozikba.
Forrás:
Micimackó-kiállítás nyílik Londonban
Micimackó múzeumba megy
Winnie-the-Pooh: Exploring a Classic