Latest Posts

„Ismét divat a papír” – A szitanyomatok világa

A grafikai technikák nyomában

Rengeteg kérdés érkezik hozzánk aktuális aukcióinkon futó szitanyomatokkal kapcsolatban, és az értékbecslési megkeresések egy jelentős része is ebben a kategóriában fut be. Legutóbbi videós podcastünk így ezzel a műalkotás-típussal foglalkozik.


A beszélgetés kulcspontjai:

  • A szitanyomatok története mintegy 1000 évre tekint vissza, a magyar képzőművészet szerves része lett
  • Jellemzője a viszonylag kevés, de nagyon telített, nagyon erőteljes, homogén színhasználat
  • Feliratok, jelzések: a szitanyomatok alján megjelenhet az aláírás, a mű címe, sorszáma (az adott limitált példányszámból – ez jellemzően 100 db). Kivétel az EA jelzés, ami minden esteben a művész saját példánya (jellemzően 10-15 db). Ha nincs jelzés, meg kell vizsgálni a mű ’helyzetét’: a magyar korai szitatörténetben az 1960-as években nem feltétlenül szignálták a műveket, de ettől még lehet értékes. Összességében preferáltabb az aláírt nyomat, a nem hitelesített nyomat nem jellemző a magyar piacon, ez utóbbi árban a töredéke lehet az aláírt példánynak, de a gyűjtői/ művészi értékét nem befolyásolja.
  • Érték: a művész ázsiója, illetve a nyomat állapota (sértetlen) határozza meg az értéket. A számozás (1. vagy 15.) ilyen módon nem tesz különbséget az értékben.
  • Gyűjtői szempontból: fontos, hogy vannak referenciák a művekről, hiszen nem egyedi (ez a sokszorosított grafika egyik nagy pozitívuma): a piaci viszonyait sokkal jobban meg tudjuk ismerni: Axioart archívum.
  • Utánnyomás: nem jellemző, károsítaná a gyűjtőt. Ugyanabban a méretben és témában nem szabad utólagosan sokszorosítani.
  • A papír minősége: nagyon fontos.
  • Mappák: jellemzően 8-10 darabos szelekció, egy adott korszak lenyomata, ebből alkotnak kompozíciót.Előfordulhat akár 100 példányos mappa is, értéke akkor magasabb, ha teljes a mappa.
  • Trend/ befektetés: a piacon a nagy nevek: Fajó János, Pesti Műhely kiadványai, Lantos Ferenc, Keserü Ilona. Egyre nagyobb a kereslet a nyomatok iránt.
  • Festménnyel szemben: tud olyan időtálló lenni, mint egy olajfestmény. A nyomdafesték nagyon stabil vegyület.

Aktuális aukcióink kiemelt szitanyomatai –a WOP Galéria– válogatásában:

81. tétel: Bak Imre, 86. tétel: Lantos Ferenc, 51. tétel: Pinczehelyi Sándor, 52. tétel: Molnár Vera, 83. tétel: Fajó János

A teljes webinárium pedig itt visszahallgatható:

Kortárs Magyar Absztrakció – Bors Györgyi festőművész munkássága

Györgyi a Balaton közelében, Tapolcán született 1977-ben. A gimnázium elvégzése után a Zsigmond Király Főiskolán művészetszervező szakon diplomázott. Az olajfestés különböző technikáit Gasztonyi Kálmán Festőiskolájában tanulta, de folyamatosan fejleszti magát az ábrázoló geometria terén is

A képzőművészetben egyaránt fontos számomra a téma és a technika.
A technikát tekintve példaképeim a klasszikus magyar és európai mesterek, a reneszánsztól napjainkig. Gyakran járok múzeumokba és kiállításokra, igyekszem minél jobban megismerni az olajfestést.
A téma és annak feldolgozása (geometrikus absztrakt elemekkel mesélt történetek) szempontjából pedig meghatározó volt számomra az orosz avantgárd művészete, kiemelten El Liszickij, Ljubov Popova és Olga Rozanova festészete.”

Magyarország mellett külföldi csoportos kiállításon is részt vett pl.: Hong Kong, London, New York, Salerno.

Festményeimhez mindig olajfestéket használok, amit ecsettel viszek fel a vászonra.

“A bennem élő történetet, hangulatot, érzést, gondolatot, időt és teret rendezem kompozícióba, ami a kép felületén él, és fejlődik tovább. Általában nem készítek vázlatot, hanem rögtön a vászonra szerkesztem fel a képzeletemben megjelenő képet. Van egy elképzelésem, ezzel létrehozom a szerkezet vázát és ez segít meghatározni a további elemek helyét és helyzetét a kompozíció egyensúlyrendszerében. Fontos, hogy a nézők észleljék a feszültséget és a nyugalmat, hiszen az egyensúlyt a feszültségek teszik elevenné.”

Györgyi alkotásai az Axioart.com aktuális aukcióin:

Új epizóddal folytatódik az Axioart webinárium sorozata

5. Online Zoom Webinárium
Téma: A szitanyomatok világa / A grafikai technikák nyomában

Az ingyenes online regisztrációhoz kattintson ide!

 

Mi a szitanyomás/ szerigráfia? A kortárs művészetben mennyire van jelen a szitanyomat? A ‘limitált/ számozott’ kiadás hogyan befolyásolja a szitanyomatok értékét? Hogyan lehet megkülönböztetni az eredeti szitanyomatot a reprodukciótól? És a litográfiától?


Ezekre, és hasonlóan izgalmas grafikai kérdésekre keresik a választ szakértőink.

Panelisták:
Schindler András – WOP Galéria tulajdonos & gyűjtő
Barabás Lajos – BA’ART Gallery tulajdonos & gyűjtő
Bors Györgyi – Festőművész
Moderátor: Gyenis László – Axioart.com

Elindult az ARTIVA Gallery tavaszi aukciója

Az ARTIVA Gallery örömmel jelenti be tavaszi aukciójának indulását, amely a klasszikus és kortárs művészet kedvelőinek egyaránt tartogat különleges csemegéket. A katalógusban neves mesterek alkotásai mellett elérhetőbb árkategóriájú szitanyomatok is helyet kaptak. 

 

A klasszikus festmények között igazi gyöngyszemekre bukkanhatnak az érdeklődők. Kiemelt alkotás Glatz Oszkár 1939-ben készült, bensőséges hangulatú „Testvérek” című műve, amely a mester érzékeny portréfestészetének egyik példája. Molnár C. Pál „A Szent család” című festménye pedig nem csupán ikonikus témájával, hanem különlegességével is felhívja magára a figyelmet: a fatábla hátoldalán egy izgalmas alkotásterv is található, bepillantást engedve a művész alkotói folyamatába. A nemzetközi aukciókon is jegyzett Konrád Petrides „Alpok táj” című festménye pedig a természet monumentális szépségét idézi meg.

 

A kortárs művészet iránt érdeklődők számára Baska József több jelentős alkotása is elérhető az aukción. Közülük is kiemelkedik az „Élet fa” című tétel, amely a művész jellegzetes formavilágát és expresszív színhasználatát tükrözi. Várady Róbert három különleges alkotása pedig egyedi látásmódjával és kísérletező szellemiségével gazdagítja a kortárs válogatást.

Azok számára, akik kedvezőbb áron szeretnének eredeti műalkotásokhoz jutni, az ARTIVA Gallery izgalmas szitanyomatokat kínál. A válogatásban megtalálható Victor Vasarely optikai illúziókat mesterien alkalmazó alkotása, Bak Imre négy lapból álló mappája, valamint Fajó János három karakteres munkája is.

Az ARTIVA Gallery tavaszi aukciójának teljes katalógusa mától megtekinthető az Axioart.com-on. Az online aukción 2025. május 11-ig lehet licitálni.