Latest Posts

„Képek között élni – sosem vagyunk környezet nélkül’’

Milyen érzéseket váltanak ki bennünk a színek? A személy és a környezet hogyan illeszkedik (jól)? A funkcionalitás és az esztétika hogyan találkoznak különböző embereknél? Elég a funkcionalitás a boldogsághoz?
Dúll Andrea, környezetpszichológus tartott tudatos lakberendezéssel kapcsolatos előadást a Képező tereiben Soós Nóra festőművész kiállításán. A résztvevők megismerkedhettek a műalkotásokkal berendezett terek egyénre gyakorolt hatásaival. 

A perszonalizáció, az identitás megjelenése kulcsfontosságúak a személy-környezet illeszkedésében. A minket körülvevő műtárgyak és a ’kiterjesztett én’ viszonyának boncolgatása kapcsán Soós Nóra festőművész több alkotása is előtérbe került egy játékos, interaktív online kvíz keretében.

Az emberek a reneszánsz óta díszítik belső tereiket egyéniségüknek megfelelően, az ’én’ kifejeződése a környezetünkben több száz éve érték.

Mit kommunikálunk egy festménnyel az otthonunkban? Mi a statement art?

 

Egy festmény a direkt jelentéseken túl is meg tudja szólítani a nézőt, beindítja a tudattalan mechanizmusokat. A rétegek felfejtésének folyamata már a néző feladata, így a kapcsolat a műalkotással ’végtelen’ tud lenni.

Nyomot hagynak bennünk térélményeink, ezért hasznos lehet, ha élettereink berendezése során szakértő kezekre bízzuk magunkat, vagy a múlthét csütörtöki előadáshoz hasonló edukatív programokon veszünk részt. Hiszen környezetünk, hatást gyakorol mentális egészségünkre, segít frissen tartani figyelmünket és emlékezetünket. Serkentheti kognitív működésünket és lehetőséget teremtenek egyéniségünk kifejezésére is. Ahhoz, hogy felismerjük a környezetünkben rejlő lehetőségeket, nincs másra szükségünk csak tudatos hozzáállásra, az ehhez szükséges tudás megalapozásában segíthetnek a KÉPEZŐ új programjai!

A Képező egyéb, izgalmas programjairól ITT lehet tájékozódni.

Soós Nóra: A kérdőjel háta mögött című kiállítása 2025. május 30-ig megtekinthető a Képező tereiben.

A cikk Dr. Dúll Andrea, környezetpszichológus előadása alapján készült a Képező programsorozatában.

„Ismét divat a papír” – A szitanyomatok világa

A grafikai technikák nyomában

Rengeteg kérdés érkezik hozzánk aktuális aukcióinkon futó szitanyomatokkal kapcsolatban, és az értékbecslési megkeresések egy jelentős része is ebben a kategóriában fut be. Legutóbbi videós podcastünk így ezzel a műalkotás-típussal foglalkozik.


A beszélgetés kulcspontjai:

  • A művészi sokszorosítás története mintegy 1000 évre tekint vissza, a magyar képzőművészet szerves része lett
  • Jellemzője a viszonylag kevés, de nagyon telített, nagyon erőteljes, homogén színhasználat
  • Feliratok, jelzések: a szitanyomatok alján megjelenhet az aláírás, a mű címe, sorszáma (az adott limitált példányszámból – ez jellemzően 100 db). Kivétel az EA jelzés, ami minden esteben a művész saját példánya (jellemzően 10-15 db). Ha nincs jelzés, meg kell vizsgálni a mű ’helyzetét’: a magyar korai szitatörténetben az 1960-as években nem feltétlenül szignálták a műveket, de ettől még lehet értékes. Összességében preferáltabb az aláírt nyomat, a nem hitelesített nyomat nem jellemző a magyar piacon, ez utóbbi árban a töredéke lehet az aláírt példánynak, de a gyűjtői/ művészi értékét nem befolyásolja.
  • Érték: a művész ázsiója, illetve a nyomat állapota (sértetlen) határozza meg az értéket. A számozás (1. vagy 15.) ilyen módon nem tesz különbséget az értékben.
  • Gyűjtői szempontból: fontos, hogy vannak referenciák a művekről, hiszen nem egyedi (ez a sokszorosított grafika egyik nagy pozitívuma): a piaci viszonyait sokkal jobban meg tudjuk ismerni: Axioart archívum.
  • Utánnyomás: nem jellemző, károsítaná a gyűjtőt. Ugyanabban a méretben és témában nem szabad utólagosan sokszorosítani.
  • A papír minősége: nagyon fontos.
  • Mappák: jellemzően 8-10 darabos szelekció, egy adott korszak lenyomata, ebből alkotnak kompozíciót.Előfordulhat akár 100 példányos mappa is, értéke akkor magasabb, ha teljes a mappa.
  • Trend/ befektetés: a piacon a nagy nevek: Fajó János, Pesti Műhely kiadványai, Lantos Ferenc, Keserü Ilona. Egyre nagyobb a kereslet a nyomatok iránt.
  • Festménnyel szemben: tud olyan időtálló lenni, mint egy olajfestmény. A nyomdafesték nagyon stabil vegyület.

Aktuális aukcióink kiemelt szitanyomatai –a WOP Galéria– válogatásában:

81. tétel: Bak Imre, 86. tétel: Lantos Ferenc, 51. tétel: Pinczehelyi Sándor, 52. tétel: Molnár Vera, 83. tétel: Fajó János

A teljes webinárium pedig itt visszahallgatható:

Kortárs Magyar Absztrakció – Bors Györgyi festőművész munkássága

Györgyi a Balaton közelében, Tapolcán született 1977-ben. A gimnázium elvégzése után a Zsigmond Király Főiskolán művészetszervező szakon diplomázott. Az olajfestés különböző technikáit Gasztonyi Kálmán Festőiskolájában tanulta, de folyamatosan fejleszti magát az ábrázoló geometria terén is

A képzőművészetben egyaránt fontos számomra a téma és a technika.
A technikát tekintve példaképeim a klasszikus magyar és európai mesterek, a reneszánsztól napjainkig. Gyakran járok múzeumokba és kiállításokra, igyekszem minél jobban megismerni az olajfestést.
A téma és annak feldolgozása (geometrikus absztrakt elemekkel mesélt történetek) szempontjából pedig meghatározó volt számomra az orosz avantgárd művészete, kiemelten El Liszickij, Ljubov Popova és Olga Rozanova festészete.”

Magyarország mellett külföldi csoportos kiállításon is részt vett pl.: Hong Kong, London, New York, Salerno.

Festményeimhez mindig olajfestéket használok, amit ecsettel viszek fel a vászonra.

“A bennem élő történetet, hangulatot, érzést, gondolatot, időt és teret rendezem kompozícióba, ami a kép felületén él, és fejlődik tovább. Általában nem készítek vázlatot, hanem rögtön a vászonra szerkesztem fel a képzeletemben megjelenő képet. Van egy elképzelésem, ezzel létrehozom a szerkezet vázát és ez segít meghatározni a további elemek helyét és helyzetét a kompozíció egyensúlyrendszerében. Fontos, hogy a nézők észleljék a feszültséget és a nyugalmat, hiszen az egyensúlyt a feszültségek teszik elevenné.”

Györgyi alkotásai az Axioart.com aktuális aukcióin:

Új epizóddal folytatódik az Axioart webinárium sorozata

5. Online Zoom Webinárium
Téma: A szitanyomatok világa / A grafikai technikák nyomában

Az ingyenes online regisztrációhoz kattintson ide!

 

Mi a szitanyomás/ szerigráfia? A kortárs művészetben mennyire van jelen a szitanyomat? A ‘limitált/ számozott’ kiadás hogyan befolyásolja a szitanyomatok értékét? Hogyan lehet megkülönböztetni az eredeti szitanyomatot a reprodukciótól? És a litográfiától?


Ezekre, és hasonlóan izgalmas grafikai kérdésekre keresik a választ szakértőink.

Panelisták:
Schindler András – WOP Galéria tulajdonos & gyűjtő
Barabás Lajos – BA’ART Gallery tulajdonos & gyűjtő
Bors Györgyi – Festőművész
Moderátor: Gyenis László – Axioart.com