A Bauhaus 100-as programözönben szinte eltűnt az a két hétig látogatható berlini kiállítás, ami a magyar szempontból rendkívül gazdag programú centenáriumi év egyik legfontosabb eseménye.
Moholy-Nagy László és az Új Tipográfia,
(László Moholy-Nagy und die Neue Typografie
Rekonstruktion einer Ausstellung Berlin 1929)
Berlin, Kunstbibliothek, szeptember 15-ig
A Berlini Állami Múzeumokhoz tartozó Kunstbibliothekban (Művészeti Könyvtár) augusztus 29-én nyílt meg és szeptember 15-ig látogatható a Moholy-Nagy László és az Új Tipográfia. Egy 1929-es berlini kiállítás rekonstrukciója című tárlat, ami a legismertebb „bauhausos magyar” tevékenységének egy fontos és rendkívül innovatív területébe, a művész tipográfiai munkásságába enged bepillantást.
A tárlat, mint címéből is kiderül, egy pontosan 90 esztendővel korábban és ugyancsak Berlinben, egészen pontosan a Martin-Gropius-Bauban megrendezett Új tipográfia című kiállítás egyik termének rekonstrukciója, melyben Moholy-Nagy Merre tart a tipográfiai fejlődés? címmel 78 gazdagon illusztrált táblán mutatta be a tipográfia fejlődését a századforduló óta eltelt időszakban és vázolta fel a jövőjére vonatkozó elképzeléseit a fotográfia korában. A táblák saját szövegeiről és könyveiről készült fotók és számos korabeli reklámhordozó felhasználásával készültek, amiket a művész bauhausos évei alatt gyűjtött és archivált. A táblák ajándékozás útján még 1930-ban a Művészeti Könyvtár tulajdonába kerültek, de együtt azóta most először állítják ki őket, ráadásul kiegészítve az „új tipográfia” elveinek szellemében született plakátokkal és más nyomdai termékekkel, amiknek szerzői között Moholy-Nagy mellett olyan további neves mestereket találunk mint Willi Baumeister, A.M. Cassandre, Walter Dexel, Kurt Schwitters és Jan Tschichold.
Az 1920-as években teret nyert „új tipográfia” a nyomdai termékek tervezésében sok évtizedes hagyományokkal szakított, és egyfelől a betűtípusok egységesítését, másfelől a jó olvashatóság, áttekinthetőség, „tisztaság” követelményeinek érvényesítését tűzte ki célul a konstruktivista művészet törekvéseinek szellemében. Különlegességnek számít a kiállítás katalógusa is, ami valamennyi táblát reprodukálja, kiegészítve egy olyan „abécédáriummal”, ami a korra jellemző címszavakat kommentálja A-tól (Asymmetrie – Aszimmetria) Z-ig (Zukunfsvision – Jövőkép) neves szerzők értelmezésében.
Borítókép: Moholy-Nagy László: Merre tart a tipográfiai fejlődés? 22. tábla, kollázs, 1929, © Kunstbibliothek, Staatliche Museen zu Berlin
A cikk 2019. 09.10-én jelent meg az artportal.hu-n, az írást változtatás nélkül közöljük.