Milyen érzéseket váltanak ki bennünk a színek? A személy és a környezet hogyan illeszkedik (jól)? A funkcionalitás és az esztétika hogyan találkoznak különböző embereknél? Elég a funkcionalitás a boldogsághoz?
Dúll Andrea, környezetpszichológus tartott tudatos lakberendezéssel kapcsolatos előadást a Képező tereiben Soós Nóra festőművész kiállításán. A résztvevők megismerkedhettek a műalkotásokkal berendezett terek egyénre gyakorolt hatásaival.
A perszonalizáció, az identitás megjelenése kulcsfontosságúak a személy-környezet illeszkedésében. A minket körülvevő műtárgyak és a ’kiterjesztett én’ viszonyának boncolgatása kapcsán Soós Nóra festőművész több alkotása is előtérbe került egy játékos, interaktív online kvíz keretében.

Az emberek a reneszánsz óta díszítik belső tereiket egyéniségüknek megfelelően, az ’én’ kifejeződése a környezetünkben több száz éve érték.

Mit kommunikálunk egy festménnyel az otthonunkban? Mi a statement art?

Egy festmény a direkt jelentéseken túl is meg tudja szólítani a nézőt, beindítja a tudattalan mechanizmusokat. A rétegek felfejtésének folyamata már a néző feladata, így a kapcsolat a műalkotással ’végtelen’ tud lenni.
Nyomot hagynak bennünk térélményeink, ezért hasznos lehet, ha élettereink berendezése során szakértő kezekre bízzuk magunkat, vagy a múlthét csütörtöki előadáshoz hasonló edukatív programokon veszünk részt. Hiszen környezetünk, hatást gyakorol mentális egészségünkre, segít frissen tartani figyelmünket és emlékezetünket. Serkentheti kognitív működésünket és lehetőséget teremtenek egyéniségünk kifejezésére is. Ahhoz, hogy felismerjük a környezetünkben rejlő lehetőségeket, nincs másra szükségünk csak tudatos hozzáállásra, az ehhez szükséges tudás megalapozásában segíthetnek a KÉPEZŐ új programjai!
A Képező egyéb, izgalmas programjairól ITT lehet tájékozódni.
Soós Nóra: A kérdőjel háta mögött című kiállítása 2025. május 30-ig megtekinthető a Képező tereiben.
A cikk Dr. Dúll Andrea, környezetpszichológus előadása alapján készült a Képező programsorozatában.